Hamilelik Öncesi Genetik Tarama
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Öncesi Genetik Tarama

Hamilelik Öncesi Genetik Tarama

Hamilelik öncesi genetik tarama, çocuğunuzun kalıtsal bir hastalık geliştirme riski olup olmadığını saptamak amacıyla uygulanmaktadır. Bu tarama sayesinde Kistik fibrozis, bela talasemi, Canavan hastalığı, Tay-Sachs hastalığı gibi 70’ten fazla çekinik genetik hastalık taraması yapılmaktadır.

Kişiler taşıyıcı olduğu halde bunu bilemeyebilirler. Bir çekinik hastalığı tetiklenmesi için kişi genellikle bir genin her biri bir ebeveynden aktarılan iki mutasyonlu kopyasına sahip olması gerekiyor. Taşıyıcılar ise sadece bir mutasyonlu gene sahip olup hastalık geliştirmiyorlar. Bu sebeple bu mutasyonlar iki kopyası olan herhangi bir aile ferdi olana kadar nesiller boyu sessizce aktarılabilir.

Siz ve eşiniz aynı hastalığın taşıyıcısı iseniz bu durumda çocuğunuzun genin her iki mutasyonlu kopyasını alarak hasta olma olasılığı %25’tir.

Tarama sonuçları, belli bir hastalığın taşıyıcısı olduğunu gösteriyorsa hazırlanan rapor ve doktorunuzun öncülüğünde teşhis ve erken tedavi seçeneklerini araştırmak için zaman kazanılıyor

İLETİŞİM FORMU