Genetik Testin Faydaları Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Genetik Testin Faydaları Nelerdir?

Genetik Testin Faydaları Nelerdir?

Genetik test sonuçlarına göre, aşağıdaki konularda kişiye özel bilgi ve öneriler sunuluyor;

Hastalıklara Yatkınlık:

Genetik test ile sık görülen hastalıklara kişinin genetik yatkınlığı tespit ediliyor. Özellikle belirli bir hastalığa genetik yatkınlığı yüksek olan bireylerin aile öyküsü, çevre ve yaşam tarzı gibi diğer etmenlerle birlikte değerlendirilerek bir rapor oluşturuluyor. Bu testler hastalık riskini azaltabilecek önleyici adımları ve erken teşhisi kolaylaştırıyor. Genetik test ile kardiyovasküler hastalıklar, sık görülen kanserler, romatoid artrit vb. genetik temelli hastalıklara dair öngörü sağlanabilmektedir.

İlaçlara Kişisel Yanıt:

Genetik testler vasıtasıyla belirli ilaç sınıflarına vücudun nasıl yanıt vereceği önceden belirlenebilmektedir. Kişiye özel genetik profil, bir ilacın kişide etkili olup olmaması olasılığını, yan etki yaşayıp yaşamayacağını ortaya çıkarıyor. Böylece doktorların gerektiğinde kişi için en uygun dozu reçete etmesine yardımcı olunuyor.

Hamilelik Öncesi Planlama (Taşıyıcılık Durumu)

Çocuk sahibi olmaya kadar vermek, yaşamdaki en önemli kararlardan biridir. Uzun süreli taşıyıcılık durumu taraması , bir kişinin resesif (çekinik) genetik rahatsızlıklarla ilişkili mutasyonları taşıyıp taşımadığıyla ilgili hamilelik öncesi bilgileri sağlıyor. Bu hastalıklar etkilenen herhangi bir fert olmaksızın bir aile içerisinde nesiller boyunca sessiz biçimde taşınabiliyor. kişi veya eşi aynı hastalığa ait mutasyonları birlikte taşıyorsa gelecekte doğacak çocukları da bu hastalığa sahip olabiliyor. Yapılan genetik testler ile çekinik genetik hastalıklara dair rapor hazırlanıp öngörü oluşturulabiliyor.

İLETİŞİM FORMU